Przez ostatnie 2 tygodnie na praktykach we Włoszech dowiedziałam się sporo na temat kultury i atrakcji związanych z miastem mody i sztuki - Mediolanem. Organizator stażu, oprócz pracy w hotelu B&B, zorganizował nam zwiedzanie miasta z miejscowymi przewodnikami turystycznymi. Dowiedziałam się od nich wielu ciekawostek, którymi chciałabym się z wami podzielić.
1. Dużo osób może kojarzyć z Mediolanem Katedrę Duomo - inaczej "a Basilica di Maria Nascente" [Bazylika Matki, która się rodzi]. Katedra ta skrywa dużo ciekawostek i ma bardzo bogatą historię.
Zwróćcie uwagę na figurę, która usytuowana jest na najwyższym punkcie katedry, jest to gwiazda miasta. Lśniąca w błyszczącej koronie Madonna. To wyjątkowy symbol miasta przez fakt, iż mimo przykrych historycznych wydarzeń, takich jak wojny światowe, burze, uderzenia piorunów i inne katastrofy przetrwała i stale czuwała nad bezpieczeństwem miasta. Mieszkańcy mają przesąd, że gdy figura spadnie, stanie się zagłada.
Madonna waży aż 1000kg i mierzy 4,16 metrów wysokości!!! Ludzie również wierzą w to, że Madonna wskazuje na niebo, by pokazać, że czeka na wszystkich i zaprowadzi nas do nieba.
2. Tym, co mnie najbardziej zdziwiło, jest pewna statua, przyjrzyjcie się jej - przypomina wam cos?
Nie zwróciłabym na nią uwagi, gdyby nie Pani przewodnik. Autorem figury jest Camillo Pacetti, który wykonał rzeźbę w 1810 roku. Szczegóły takie jak uniesiona prawa ręka, korona czy pomarszczona szata jest identyczna jak w Statule Wolności w Ameryce, rzeźby różnią się rozmiarem. Realizacja tej amerykańskiej wersji przypadła na rok 1886. Wskazuje więc na to, że właśnie ta statua, którą dostrzeżemy po lewej stronie od balkonu, nad głównym wejściem do Katedry Duomo, jest tą oryginalną.
3. Jeśli jesteśmy już przy Katedrze Duomo, to warto wiedzieć, że obok drzwi wejściowych znajduje się wejście do strefy archeologicznej, a tam znajduje się Babtyserium San Giovanni alle Fonti. Była to jedno z pierwszych chrzcielnic w Mediolanie. Została zbudowana w latach 378-397 na terenie wcześniejszego kościoła, który się tam znajdował. Właśnie w tej chrzcielnicy został ochrzczony św. Augustyn wraz z synem Adeodatem z rąk biskupa Ambrożego. Jeśli ktoś jest zainteresowany, może poszukać informacji na temat św. Augustyna i czemu został ogłoszony świętym w poniższym linku:
https://augustianie.pl/sw-augustyn-zyciorys/
4. Mediolan stał się ważnym centrum chrześcijańskim.
w 313r. cesarz Konstantyn wydał edykt mediolański, który nakazywał obywatelom rzymskim "swobodę praktykowania wybranej przez siebie religii i szczególnego sposobu oddawania czci Bogu". Poprzez zaprzestanie prześladowań chrześcijan, ocalił znaczną część populacji imperium przed uciskiem i przemocą . Pozwolił również na rozkwit religii chrześcijańskiej; wkrótce po jego wydaniu większość ludzi w Cesarstwie Rzymskim była chrześcijanami.
Przed Bazyliką San Lorenzo Maggiore postawiono pomnik cesarza Konstantyna.
5. Dla osób, które lubią legendy i teorie, ta ciekawostka jest dla was;)
Galeria Vittorio Emanuele II jest najstarszą czynna galerią handlową we Włoszech i jedną z głównych atrakcji Mediolanu. Nad przebiegiem budowy czuwał włoski architekt Gueseppe Mengoni, który zginął - jak podają media, dzień lub dwa przed oficjalnym otwarciem galerii. Zginął podczas upadku z dachu, krążyły różne teorie- od tych romantycznych, po te tragiczne, lecz do dziś nic nie wiadomo. Z różnych źródeł można usłyszeć czy przeczytać, że spadł na posadzkę dokładnie w miejscu, w którym znajduje się mozaika z wizerunkiem byka turyńskiego przedstawionego na obrazku poniżej:
Mozaika z wizerunkiem byka przedstawia Herb Turyński. Gdy skupimy się na posadzce, dostrzeżemy 4 herby, odpowiadające 4 włoskim miastom. Ale skupmy się na mozaice z bykiem. Wokół niej zawsze skupia się tłum turystów, którzy trzykrotnie obracają się na pięcie na przyrodzeniu byka- wiąże się to z legendą głoszącą, że ten rytuał przynosi szczęście i zapewnia ponowny powrót do Mediolanu.
Istnieje wiele legend opowiadających o tym, skąd wziął się byk w Herbie Turyńskim. Jedna z nich opowiada o dorodnym byku o niesłychanej sile, który stacza walkę z siejącym spustoszenie potworem o ciele węża z wieloma głowami. Potwór paraliżował ludzi wzrokiem, uniemożliwiając im ucieczkę, a następnie ich pożerał. Byk zabił maszkarę, więc mieszkańcy miasta na dowód uznania dla bohatera-byka obrali nazwę Taurini, które można przetłumaczyć jako "plemię byka". Nazwa z czasem przekształciła się w Torino.
Inna legenda trochę przekształciła tę opowieść zmieniając nieco fakty. W tej wersji historii byk zabił smoka, ale sam przy tym zginął. Umierając, kopał kopytem w ziemi i miejsce to stało się obszarem, gdzie wszystkie złe moce straciły swoją siłę...
6. Jednym z bardziej wartościowych zabytków jest Bazylika Świętego Ambrożego. Tak, wspomniałam już o nim, był to biskup, który pełnił tę funkcję w latach 374-397, ten sam, który ochrzcił św. Augustyna wraz z jego synem.
Kościół ten jest jednym z najstarszych w Mediolanie. Warto zapoznać się z jego historią. Mnie zaintrygowała krypta św. Ambrożego. Schodząc za ołtarzem po schodach w dół, po lewej stronie znajduje się wnęka, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Spoczywają tam relikwie św. Ambrożego w towarzystwie dwóch braci męczenników- Gerwazego i Protazego. Szczątki patrona Mediolanu i wspomnianych świętych spoczywają w strojach biskupów. W ich rękach znajdują się złote palmy- symbol męczeństwa.
Dla zainteresowanych legendami- dobra wiadomość- tu też jest taka. Blisko wejścia do bazyliki, na placu św. Ambrożego, znajduje się samotna kolumna a w niej... dwie dziury widoczne na zdjęciu poniżej.
Legenda mówi, że otwory powstały na skutek walki diabła z biskupem. Pragnący zwycięstwa diabeł podjął próbę przebicia przeciwnika rogami. Temu jednak udało się uniknąć ciosu, w następstwie rogi wbiły się głęboko w rzymską kolumnę. Tradycja mówi, że kolumnę wypełniają odgłosy piekielne, a z otworu wydobywa się zapach siarki.
Milena :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz